bhb
19 بهمن 1401 - 17:18

ایران اسلامی در حوزه تولید علم رتبه اول جهان اسلام و منطقه است/ افزایش ۱۶۰ برابری تحصیلات تکمیلی نسبت به قبل از انقلاب

رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی با بیان اینکه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی امروز نسبت به دوران قبل از انقلاب اسلامی ۱۶۰ برابر افزایش داشته است، گفت: ایران اسلامی در حوزه تولید علم رتبه اول جهان اسلام و منطقه است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، به نقل از  روابط عمومی رویداد رسانه‌ایِ "چه سفرها کرده‌ایم"، علی‌باقر طاهری‌نیا رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی مهمان رویداد "چه سفرها کرده‌ایم" بود. این رویداد هم‌زمان با دهه مبارک فجر و برای تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حال برگزاری است.

طاهری‌نیا در حاشیه این رویداد، ایجاد عدالت‌آموزشی را فلسفه‌ی حکمرانی دینی دانست و گفت: یکی از جهت‌گیری‌های اساسی انقلاب اسلامی ترویج عدالت‌آموزشی است. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه‌ها و مؤسساتی که آموزش عالی داشتند 229 مرکز بودند و امروز ما در 2 هزار و 290 موسسه و واحد دانشگاهی دانشجو می‌پذیریم که مصداق روشن عدالت‌آموزشی است.


وی تسهیل خدمات آموزش عالی را یکی از دستاوردهای درخشان انقلاب اسلامی دانست و تاکید کرد: تعداد دانشجویان قبل از انقلاب را 160 هزار نفر تشکیل می‌دادند و از این تعداد 80 درصد در چند کلان شهر متمرکز بودند که امروز 3 میلیون و 342 هزار دانشجو در کشور مشغول تحصیل هستند که عموم آنان در شهرها و بخش‌ها پخش شده‌اند و تنها 22 درصد آن‌ها در تهران تحصیل می‌کنند.


رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در تعریف عدالت‌آموزشی گفت: ایجاد فرصت برابر برای همه معنی عدالت‌آموزشی است. ما با رشد 20 برابری جمعیت دانشجویی روبرو هستیم و نکته مهم‌تر اینکه در مقطع دکتری ما بیش از 160 برابر رشد داشته‌ایم که پیشرفت بسیار مهمی است. قبل از انقلاب 7 هزار و 600 دانشجوی ارشد و دکتری مشغول تحصیل بودند که این تعداد امروز به 700 هزار نفر رسیده است که بستری برای تولید علم و بالا رفتن سطح دانش است.
طاهری‌نیا افزود: پهنه‌ی جغرافیایی ایران اسلامی یک‌درصد مساحت جغرافیایی جهان را شامل می‌شود درحالی که بیش از 2 درصد تولید علم جهان متعلق به کشورمان است و به‌لحاظ کیفی 4 درصد مقالات پراستناد دنیا را داریم. همه‌ی اینها نشان دهنده کیفیت بالای تولیدات علمی دانشمندان ایرانی است.


این پژوهشگر و استاد دانشگاه درباره مسیر آینده جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: اگر می‌خواهیم مسیر آینده کشور را ببینیم باید به روند رشد و سرعت پیشرفت علم در کشور بپردازیم. در یک سال اخیر در شاخص دانشمندان یک‌درصدِ پراستناد جهان ما رشدی نزدیک به 20 درصدی داریم. هم‌اکنون ما 840 دانشمند داریم که جزء یک‌درصدِ برتر و هزار و 863 دانشمند جزءِ دو درصدِ دانشمندان برتر جهانی داریم که نشان دهنده رشد 20 درصدی در یک سال گذشته است.

رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی گفت: ایران اسلامی در حوزه تولید علم رتبه اول جهان اسلام و منطقه است و در دنیا در جایگاه پانزدهم قرار دارد. هر کشوری پیشرفت علم داشته باشد، پیشرفت او پایدار و درون‌زا خواهد بود.

رویداد رسانه‌ای «چه سفرها کرده‌ایم» از جمعه 14 تا 22 بهمن‌ماه از ساعت 7 تا 20 در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برپا خواهد بود و مسئولان کشوری و لشگری از طریق استودیوی پخش زنده تلویزیونی و غرفه‌های مستقر خبرگزاری‌های رسمی کشور به تببین دستاوردها و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی خواهند پرداخت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1028129