bhb
23 دی 1401 - 09:22

اعلام وضعیت اضطراری در آلابامای آمریکا در پی وقوع طوفان

فرماندار آلاباما در پی وقوع طوفان در این ایالت وضعیت اضطراری اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هیل، کی آیوی (R) فرماندار آلاباما، پس از طوفان شدید که روز پنجشنبه این ایالت را درنوردید، وضعیت اضطراری اعلام کرد.

آیوی پس از وقوع یک رشته گردباد در روز پنجشنبه، وضعیت اضطراری را برای شهرهای اوتاگا، چمبرز، کوسا، دالاس، المور و تالاپوسا اعلام کرد. گفته شده که گردبادها حداقل چهار کشته و چندین زخمی بر جای گذاشته است.

مجموعه‌ای از طوفان‌های شدید بعدازظهر پنجشنبه جنوب شرقی آمریکا را درنوردید و سرویس هواشناسی ملی در طول روز برای بخش‌هایی از آلاباما، می‌سی‌سی‌پی، جورجیا، تنسی، فلوریدا کارولینای شمالی و کارولینای جنوبی، هشدار گردباد صادر کرد.

بر اساس گزارش سرویس ملی هواشناسی، آلاباما در سال ۲۰۲۲ دارای ۹۸ گردباد و سه مرگ ناشی از گردبادها بود.

هفته گذشته نیز، رسانه های آمریکایی اعلام کردند که درحالیکه تعداد قربانیان طوفان برف در آمریکا به ۵۰ نفر افزایش یافته است؛ برق ۱۵ هزار نفر از ساکنان نیویورک نیز قطع شده است.

به گزارش ان بی‌سی نیوز، دست کم ۵۰ نفر در ایالات متحده در حوادث مربوط به طوفان برف جان خود را از دست دادند. در این گزارش آمده است که کولاک شدید برق هزاران نفر از ساکنان را در سراسر ایالت نیویورک قطع کرده است و در این ارتباط ۱۵ هزار نفر بدون برق مانده اند. در همین ارتباط، بخش عربی خبرگزاری اسپوتنیک نیز اعلام کرد: مقامات محلی ایالت ایالت نیویورک از مرگ ۲۵ نفر در نتیجه طوفان زمستانی که کشور را فراگرفته است، خبر دادند.

پدیده طوفان عظیم زمستانی که با بارش سنگین برف و کاهش شدید سرما همراه است از ۲۰ روز پیش مناطق وسیعی از آمریکا را در برگرفته و موجب لغو هزاران پرواز، یخ‌بندان‌های شدید، و قطعی‌های گسترده برق شده است.

«کاتلین هوگان»، معاون وزیر انرژی آمریکا در بخش زیرساخت‌ها نیز با انتشار بیانیه‌ای با اعلام وضعیت اضطراری در ایالت تگزاس گفت: من بدین‌وسیله تعیین می‌کنم که به دلیل کمبود انرژی الکتریکی، کمبود امکانات برای تولید انرژی الکتریکی و دلایل دیگر، در ایالت تگزاس وضعیت اضطراری وجود دارد. و صدور این سدتور در راستای شرایط اضطراری و تأمین منافع عمومی است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 973903